Kamieniołom Rogów

30 stycznia 2011, aktualizacja: 10 września 2015 | Autor: Maciej Poloczek

Człowiek od zarania dziejów podróżuje, zwiedza nowe miejsca gnany ciekawością i chęcią poznania świata. Często odwiedzamy miejsca dalekie zapominając o tym co nas otacza, o naszej najbliższej okolicy.

Dziś chciałbym Was zabrać na wycieczkę do starego kamieniołomu znajdującego się tuż obok miejscowości Rogów Opolski. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione 14 listopada 2010.

Miejsce jest bardzo malownicze i dosyć niezwykłe jak na nasze strony. Na pagórku porośniętym starymi topolami, akacjami i bukami znajduje się w dole wyrobisko w kształcie rogalika. Dno kamieniołomu jest zalane wodą,  ale północną stroną biegnie wydeptana ścieżka którą można dojść prawie do końca wyrobiska.

1
Widok na północną stronę

2
Widok na południową stronę

Spacerując ścieżką warto zwrócić uwagę na zwalone drzewa porośnięte mchami i hubami. Trzeba przy tym uważać na jeszcze stojące spróchniałe pnie.   

3

 

Piękny okaz pniarka obrzeżonego

4

 

W najdalszym końcu znajduje się jaskinia

Obok kamieniołomu znajdują się ruiny jakiejś budowli.

5

Niestety nie udało mi się do tej pory jednoznacznie ustalić czego ruiny są obok kamieniołomu, ani też jak dawno powstał. Na mapie z 1901 roku jest już zaznaczony, więc ma już w tej chwili ponad 110 lat. Może ktoś z Was wie coś więcej o tym miejscu? A może są jakieś inne miejsca w najbliższej okolicy warte odwiedzenia Waszym zdaniem?

Dojazd do kamieniołomu

Jadąc w kierunku Krapkowic przez Malnię można zobaczyć po prawej stronie za Odrą topole obrośnięte jemiołą. To właśnie ten kamieniołom chciałbym Wam pokazać. Na miejsce można wygodnie dojechać zarówno rowerem jak i samochodem. Jadąc samochodem z Przywór trzeba przejechać Odrę w Krapkowicach i na pierwszym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcić w prawo w kierunku Zakładów Papierniczych. Następnie dalej główną drogą (nr 415) mijamy miejscowość Gwoździce i wjeżdżamy do Rogowa Opolskiego. Pod koniec miejscowości, kiedy zbliżamy się do autostrady trzeba skręcić w prawo, żeby przejechać pod autostradą. Po przejechaniu kilkuset metrów kocimi łbami po prawej stronie w dole widać pierwsze wyrobisko, troszkę dalej po lewej widać wyrobisko w kształcie półksiężyca. Proponuję jednak pojechać dalej, minąć po prawej ruinę budowli i zaparkować za pagórkiem porośniętym topolami i starymi akacjami. Najlepsze zejście na dno kamieniołomu w kształcie półksiężyca jest od drogi którą przyjechaliśmy, więc trzeba się wrócić i ostrożnie zejść.

Pozdrawiam

Maciej Poloczek