PLAC ZABAW (2)

27 maja 2021, aktualizacja: 9 czerwca 2021 | Autor: Aleksandra Poloczek

Prezentację szczegółowych planów na nasz plac zabaw zaczynamy od RABATY 3.

W miejscu, gdzie powstanie ta rabata jest wyżej i bardzo nierówno.
W pierwszej kolejności przy ścianie szkoły staną dwa 1000-litrowe zbiorniki na deszczówkę. Będą połączone ze sobą, a nadmiar wody będzie odprowadzony do suchego strumienia, który na co dzień będzie pełnił rolę ścieżki sensorycznej.
Ścieżka sensoryczna ma za zadanie oddziaływać na zmysł dotyku osób chodzących po niej na bosaka. Wyłożona będzie różnymi materiałami: kilkoma rodzajami kamieni, plastrami drewna.
Podczas intensywnych opadów nadmiar deszczówki odprowadzony na ścieżkę będzie się równomiernie rozsączał nawadniając większy teren i nie będzie podmywał budynku szkoły.
Zgromadzona w zbiornikach woda pozwoli zadbać o posadzone rośliny, zamiast bezużytecznie wsiąknąć w jednym miejscu.

Od strony poręczówki, jak widać na szkicu, zbudujemy murek oporowy z gotowych elementów betonowych.  Cały teren między płotem a murkiem wyplewimy i uzupełnimy ziemię. Zostanie tam zrobiona ścieżka sensoryczna w kształcie wijącego się lekko strumienia.
Wzdłuż ścieżki na cały teren zostanie wysiana łąka kwietna.

Dlaczego łąka kwietna?

1. Nie wymaga ciągłego koszenia – wystarczy raz, dwa razy w roku
2. Jest piękna, kolorowa i pachnąca, szumi i szeleści na wietrze – oddziaływuje na wszystkie zmysły
3. Jest pożyteczna – wszelkie owady znajdą tam schronienie i pożywienie, pomaga przetrwać pszczołom, które w obecnym świecie giną masowo, a   przecież zapylają 70% gatunków roślin, które zapewniają 90% pożywienia na świecie.
4. Jest niewymagająca – będzie się świetnie czuła na piaszczystej ziemi, jaka jest na placu zabaw, nie wymaga podlewania
5. Jest świetnym filtrem antysmogowym – rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik, przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog, a także obniżają temperaturę powietrza latem.

Bardzo liczymy na Waszą pomoc, bo pracy będzie sporo. Terminy  będziemy podawać z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Do zobaczenia na placu zabaw.