Powietrze w lutym. Czujniki w całej gminie. Bóg daje życie – smog je odbiera.

8 marca 2021, aktualizacja: 11 marca 2021 | Autor: Adam Poloczek

Trochę spóźnione, ale jest podsumowanie jakości powietrza w Przyworach za luty.

Tematem czujników zanieczyszczeń powietrza zainteresował się ostatnio też wójt i po wstępnych rozmowach wygląda na to, że w tym roku czujniki zostaną zamontowane we wszystkich miejscowościach naszej gminy.

Gdyby ktoś jednak chciał zawiesić czujnik u siebie już teraz i mieć lokalne informacje nie tylko o zanieczyszczeniu powietrza, ale też o jego temperaturze, wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym to na końcu tego wpisu zamieściłem trochę informacji jak za to się zabrać.

Warto też zwrócić uwagę na kampanię “Bóg daje życie – smog je odbiera” realizowaną w ramach programu Zielone Parafie.

Bóg daje życie – smog je odbiera

W odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka w encyklice Laudato si’ do zatroszczenia się o ludzi dookoła nas i o świat, w którym żyjemy (a więc także o powietrze, którym wszyscy oddychamy), Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska wraz z Polskim Alarmem Smogowym przy wsparciu partnera akcji Gościa Niedzielnego prowadzą kampanię “Bóg daje życie – smog je odbiera”.

Więcej informacji: http://zieloneparafie.pl/bog-daje-zycie-smog-je-odbiera/

Powietrze w lutym

Na początku lutego został uruchomiony czujnik na Krapkowickiej 4, niestety producent zastosowanego czujnika, Airly nie pozwala na nieodpłatne zapisywanie danych z czujnika ani prezentację ich na stronach internetowych (nie licząc oficjalnego widgetu) więc poniższe podsumowanie, wykresy zostało przygotowane tak jak w styczniu na podstawie odczytów z czujnika na Wiejskiej 8.

Zamontuj własny czujnik

Na rynku jest dostępnych wiele czujników jakości powietrza, np.:

Jest też trochę projektów czujników do zbudowania samemu, np.:

Na Wiejskiej 8 wisi natomiast czujnik Nettigo Air Monitor, który można kupić jako zestaw części do samodzielnego zlutowania albo jako zlutowany komplet.

Zestaw części: https://nettigo.pl/products/nettigo-air-monitor-kit-0-3-3-std-zbuduj-wlasny-czujnik-smogowy
Zlutowany zestaw: https://nettigo.pl/products/nettigo-air-monitor-0-3-zlutowany-kompletny-zestaw-wersja-pro-z-zewnetrzna-antena

Czujnik ten pozwala monitorować stężenie pyłów zawieszonych, temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Odczyty z niego można przesyłac między innymi do globalnej sieci https://sensor.community/pl/, dzięki czemu odczyty będą wyświetlane w aplikacji Kanarek, do polskiego serwisu https://aqi.eco/pl (przykład dla czujnika z Wiejskiej 8) oraz na stronę przywory.eu co pozwoli na wyświetlanie widgetu podobnego tego dla czujnika z Wiejskiej 8.

Dodatkowo czujnik NAM jest w pełni otwartym projektem:

Więcej informacji na temat czujnika: https://air.nettigo.pl

Jeśli chodzi o montaż czujnika to do działania wymaga on połączenia z siecią wifi oraz podłączenia do prądu (domyślnie załączony jest zasilacz do zwykłego gniazdka).

W razie potrzeby chętnie pomogę w zlutowaniu, montażu i konfiguracji takiego czujnika.

Adam Poloczek