Po co nam czujniki jakości powietrza? + Nowy czujnik w Przyworach

9 lutego 2021, aktualizacja: 10 lutego 2021 | Autorzy: Adam Poloczek, Aleksandra Poloczek

Po co nam czujniki jakości powietrza?

Czujniki jakości powietrza dają nam informację.
Co z nią zrobimy zależy od każdego z nas indywidualnie.

Jeśli o czymś nie wiemy, to nie możemy w żaden sposób na to zareagować. Wszyscy wiemy, jak szkodliwy jest dym z papierosów. Czy ktokolwiek z Was zamkną by na godzinę malutkie dziecko w pokoju pełnym palących papierosy? Pewnie są tacy, ale większość podejmie świadomą decyzję i nigdy tego nie zrobi.

Jeśli mamy w miejscowości czujnik jakości powietrza i pokaże on, że dopuszczalne normy zanieczyszczenia pyłami są przekroczone o kilkaset procent to opiekun małego dziecka może przełożyć spacer na czas kiedy czujniki pokażą, że jakość powietrza nie zagraża zdrowiu.

Jeśli czujnik wisi w pobliżu przedszkola lub szkoły to nauczyciele będą wiedzieli, czy wyjście na plac zabaw lub boisko będzie dla zdrowia dzieci, czy wręcz przeciwnie.

Mając aktualne, łatwo dostępne dane o jakości powietrza w swojej miejscowości możemy świadomie podjąć decyzję czy włożymy maseczkę antysmogową, czy lepiej ograniczyć przebywanie na dworze do koniecznego minimum, czy ma sens wietrzenie mieszkania.

Czujniki nie straszą – czujniki informują

Grupy szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza:

  1. małe dzieci (szczególnie te w okresie prenatalnym),
  2. kobiety w ciąży,
  3. seniorzy,
  4. osoby z astmą, chorobami górnych dróg oddechowych,
  5. alergicy.

Powietrze wciągamy do płuc, dotyka ono naszej skóry i oczu.

U osób zdrowych nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może wywołać: stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku, suchość skóry, która miała kontakt z powietrzem. Zwykle objawów takich nie wiążemy z jakością powietrza.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko nowotworów, w szczególności układu oddechowego. Powoduje też rozwój bardzo wielu chorób cywilizacyjnych takich jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba wieńcowa, miażdżyca, niewydolność krążenia, cukrzyca, demencja, choroby ośrodkowego układu nerwowego, alergie. Coraz częściej kobiety, które oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, rodzą dzieci z wadami wrodzonymi.

Pyły PM2,5 mają możliwość przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają najpierw do naczyń płucnych, później do całego układu krwionośnego.

DLA TEGO LEPIEJ WIEDZIEĆ
CZUJNIK JAKOŚCI POWIETRZA POZWOLI PODJĄĆ ŚWIADOMĄ DECYZJĘ
DBAM O SIEBIE CZY NIE

Nowy czujnik powietrza w Przyworach

W Przyworach został wczoraj uruchomiony nowy czujnik powietrza.
Tym razem na ulicy Krapkowickiej 4, na budynku szkoły.

Jego odczyty można znaleźć na:

  • stronie naszej miejscowości,
    Na stronie głównej w nagłówku i na innych podstronach na pasku bocznym, można teraz wybrać czujnik, z którego dane mają być wyświetlane.
  • na mapie czujników Airly,
  • oraz w aplikacji mobilnej Airly.

Czujnik oprócz stężenia pyłów mierzy też temperaturę, wilgotność i ciśnienie.
Aktualne odczyty z nowego czujnika:

Już teraz pokazuje ciekawe odczyty, wyróżniamy się na mapie Airly na tle Opola i gminy Gogolin. W okolicy głównie żółto ewentualnie pomarańczowo a u nas w Przyworach czerwono.

Zrzut ekranu z mapy Airly zrobiony dzisiaj (09.02) około godziny 15:45.