Woda w naszych ogrodach #1: Ściółkowanie

7 maja 2020 | Autor: Aleksandra Poloczek

W końcu spadł deszcz i podlał nasze ogródki. Żeby zatrzymać wilgoć w glebie na dłużej, warto wyściółkować grządki warzywne i rabaty ozdobne.

Poza zabezpieczeniem przed szybkim wysychaniem gleby ściółkowanie ma więcej zalet:

  • ogranicza rozwój chwastów,
  • chroni podłoże przed rozmywaniem w czasie deszczu lub podlewania, a także ogranicza wypłukiwanie z gleby składników pokarmowych,
  • pomaga utrzymać stałą temperaturę gleby, chłodząc ją latem i ogrzewając zimą,
  • pobudza rozwój mikroorganizmów glebowych, które wzbogacają glebę w składniki pokarmowe,
  • wabi dżdżownice, które spulchniają i nawożą glebę,
  • próchnica powstająca z rozkładającej się ściółki poprawia strukturę gleby,
  • rozkładająca się ściółka dostarcza naszym roślinom sporo różnych substancji pokarmowych, bogatych w azot, potas, fosfor i inne pierwiastki,
  • zmniejsza ryzyko porażenia truskawek i warzyw przez choroby grzybowe, a także zapobiega ich brudzeniu się w wyniku kontaktu z glebą.

Czym ściółkować?

Słoma

Łatwo dostępną ściółką do warzywniaka jest słoma, która rozkłada się bardzo wolno, przez co stanowi idealny materiał do ściółkowania gatunków warzyw, których uprawa trwa długo i wymaga dostatecznej ilości wody w glebie, słomę warto również wyłożyć pomiędzy truskawkami, ściółka ze słomy zawiera dużo kwasu krzemowego, wzmacniającego tkanki roślin, oraz skutecznie zapobiega występowaniu chorób grzybowych.

Trawa

Skoszona trawa po wysuszeniu również świetnie sprawdzi się jako ściółka między warzywami.

Kompost

Kompost jest dobrym materiałem na ściółkę. Szybciej niż inne ściółki odżywia glebę i rośliny, ale też szybciej się rozkłada i częściej trzeba go uzupełniać. Dobrym rozwiązaniem może być przykrycie go dodatkowo innym rodzajem ściółki.

Kora

Popularnym materiałem do ściółkowania między roślinami ozdobnymi jest kora sosnowa, która powinna być wcześniej przez kilka miesięcy przekompostowana. Ze względu na kwaśny odczyn (pH 4,5-5,5), nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste, rośliny wrzosowate czy borówki amerykańskie. Pod korę warto rozłożyć czyste, niezadrukowane kartony, zapobiegną one rośnięciu chwastów i zwabią dżdżownice.
Jeśli ściółkujemy świeżą korą dobrze jest pod nią nawieźć ziemię nawozem z azotem, ponieważ kora rozkładając się początkowo pobiera ten minerał z gleby.

Zrębki

Zrębki drewniane (czyli rozdrobnione gałęzie np po przycięciu drzewek czy żywopłotów) to również ciekawy materiał na ściółkę, w zależności od rodzaju drzewa, z jakiego powstały mają różne kolory.

Na naturalne ściółki nadają się też liście, igliwie, trociny.

Żwir, agrowłókniny, inne

Oczywiście ściółkować można też żwirem, grysem, agrowłókniną, folią itp., ale te materiały nie wzbogacą naszej gleby w substancje odżywcze.

Jak ściółkować?

Grubość ściółki należy dostosować do rodzaju gleby. Na ciężkim, gliniastym podłożu, grubość ściółki powinna wynosić jedynie kilka centymetrów. Natomiast na mocno przepuszczalnych piaszczystych glebach warstwa ściółki może dochodzić do 10-12 cm. Oczywiście przed wyłożeniem ściółki plewimy i podlewamy.

Warto również w pojemnikach i donicach stojących na dworze wyłożyć ziemię solidną warstwą ściółki, znacznie ograniczy to potrzebę podlewania.

Podsumowanie

Ściółkowanie gleby jest jednym z podstawowych zabiegów stosowanych w ogrodach ekologicznych. Ma na celu odtworzenie naturalnych warunków, w przyrodzie bowiem ziemia nigdy nie jest goła.
Ten rok do tej pory był bardzo suchy, zimą nie było śniegu, który dałby wody roztopowe. Pierwszy od wielu tygodni deszcz też nie był specjalnie obfity, a prognozy nie są optymistyczne i zapowiadają suszę. Warto więc zrobić coś, co pozwoli rzadziej podlewać i zaoszczędzić wodę.