Drodzy Mieszkańcy

8 kwietnia 2020 | Autor: Aleksandra Poloczek

Zbliżają się Święta, które w normalnej sytuacji wiążą się z częstym przebywaniem wśród ludzi. Przygotowania do nich to zwykle uczestnictwo we wspólnych modlitwach, zakupy, odwiedziny bliskich.

W tym bardzo trudnym czasie gdy szaleje koronawirus apelujemy do Was, ograniczcie do niezbędnego minimum wychodzenie z domu.

Wychodząc:
1. Ubierajcie rękawiczki jednorazowe lub zabierajcie ze sobą płyn dezynfekcyjny do rąk, używajcie go każdorazowo po dotykaniu w przestrzeni publicznej klamek, wózków sklepowych, uchwytów w autobusach itp. Po powrocie do domu koniecznie umyjcie ręce.

Poniżej instrukcja jak bezpiecznie ściągać rękawiczki. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, nie ubieraj rękawiczek, a tylko dezynfekuj i myj ręce.

Pamiętajmy także, że gdy mamy na rękach rękawiczki, nie możemy dotykać twarzy, poprawiać włosów.
Niestety, mamy taki odruch. Wirus może dostać się do naszego organizmu przez nos lub oczy, dlatego trzeba się kontrolować.

2. Zakładajcie maseczki. Pamiętajcie, że po założeniu maseczki nie wolno jej dotykać.

Przed nałożeniem maski umyj ręce płynem odkażającym lub mydłem i wodą.

 • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
 • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce preparatem na bazie alkoholu do rąk lub mydłem i wodą.
 • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych.
 • Aby usunąć maskę: usuń ją od tyłu, łapiąc za gumki lub sznurki (nie dotykaj przodu maski);
  • jeśli jest jednorazowa wyrzucić natychmiast do zamkniętego pojemnika lub woreczka i do śmieci;
  • jeśli jest wielorazowa, to trzymając za sznurki umieść w worku lub reklamówce, wkładając do prania na co najmniej 60 stopni staraj się jej nie dotykać
 • Po wszelkich czynnościach z używaną maseczką koniecznie umyj ręce lub zdezynfekuj.

Dodatkowo pamiętajcie o dezynfekowaniu w domu przedmiotów i powierzchni, których często dotykamy: telefonów (to największe siedlisko bakterii, którym dodatkowo dotykamy twarzy), klawiatur komputerów, tabletów, klamek, poręczy.

Pamiętajcie, że jedno nieprzemyślane wyjście z domu po coś … lub złamanie zasad kwarantanny (automatyczną kwarantanną objęci zostaną wszyscy bliscy (mieszkający w jednym domu) osób będących w kwarantannie w związku z powrotem do kraju) może skutkować zachorowaniem lub narażeniem na kwarantannę bardzo wielu osób.

Kwarantanna jest niezbędna, by chronić siebie, bliskich i innych ludzi ale jeśli jedna osoba zlekceważy zasady bezpieczeństwa, znajdzie się w niewłaściwym miejscu i później pójdzie do pracy, gdzie przebywa 10 pracowników, to narazi na kwarantannę ich i ich rodziny oraz wszystkich, z którymi mieli kontakt, to może być nawet 100 osób. Spowoduje to zamknięcie zakładu pracy, który może nie przetrwać braku funkcjonowania z powodu kwarantanny i dodatkowo wszyscy stracą pracę.

Dbajcie o siebie i innych przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest dla wszystkich obecna sytuacja, ale:

 1. Jesteśmy jako mieszkańcy wsi i tak w lepszej sytuacji niż mieszkańcy bloków. Każdy ma ogród, do którego może wyjść, nacieszyć się wiosną, odetchnąć świeżym powietrzem.
 2. Obecnie każdy z nas ma telefon, pamiętajcie o tym i dzwońcie, nawet codziennie, do bliskich i znajomych. Nie jesteśmy odcięci od świata, jest też internet pozwalający na utrzymanie kontaktu.
 3. Pamiętajcie, że nie ma sensu zamartwianie się tym, na co nie mamy wpływu. Przeznaczcie sobie na gdybanie i martwienie się 10-20 minut dziennie, podczas których zapoznacie się też z najnowszymi informacjami.

Warto pamiętać, że w sieci rozprzestrzenia się mnóstwo nieprawdziwych informacji i nie należy przyjmować bezkrytycznie kolejnych sensacyjnych doniesień.

Życzymy Wam wszystkim radości z przeżywania duchowych przygotowań do Świąt. Pamiętajcie o tym, żeby czerpać przyjemność z codziennych drobiazgów. Tak naprawdę nasze życie składa się z milionów drobnych chwil i warto dostrzegać oraz kolekcjonować w pamięci te dobre, bo to one poskładają się w wielki obraz szczęśliwych wspomnień.