Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie DKK

15 stycznia 2020, aktualizacja: 16 stycznia 2020 | Autor: Aleksandra Poloczek

14.01.2020 r. – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Temat spotkania – Miłość

Na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku zostały omówione dwie książki:

Sońska Natalia – „Uwierz w miłość Calineczko”

Maja – główna bohaterka i tytułowa Calineczka wraz z ciotką wiedzie dość spokojne życie w górach, choć czasami pojawiają się w nim małe zawirowania. Jedno z nich powoduje Wojtek, znajomy z młodych lat, który – nie wiedzieć czemu pała do dziewczyny niechęcią. Czy Maja zdoła go do siebie przekonać? A może pisany jej jest stary, dobry znajomy Bartek, który w przekonaniu wielu już dawno skradł jej serce? W życiu dziewczyny zapowiada się wyjątkowo burzliwy okres.

Ferrante Elena – „Obsesyjna miłość”

Akcja powieści rozpoczyna się sentencją wypowiedzianą przez Delię: „Moja matka utonęła w moje urodziny, nocą 23 maja, w morzu przy miejscowości zwanej Spaccavento?”. Dziewczyna postanawia rozpocząć prywatne śledztwo mające odpowiedzieć na pytania: co dokładnie stało się z jej matką, Amalią? Powieść wciąga w świat pełen grozy, pytań pozostawionych bez odpowiedzi, a także relacji między matką a córką, która nie należała do wzorcowych. Autorka książki bezlitośnie obnaża oblicze zarówno matki, jak i córki. Pokazuje stosunek Dalii do Amalii w wyrafinowany i niechronologiczny sposób. Całość przypomina niepasujące do siebie puzzle, które należy ułożyć, aby odpowiedzieć na nurtujące zarówno córkę, jak i czytelników pytania dotyczące Amalii. Nieprzeciętna fabuła trzyma w napięciu do ostatniej strony, aby na końcu powieści czytelnik mógł spojrzeć na całą historię z innej perspektywy.

Książki te bardzo różnią się między sobą. Pierwsza to spokojna i pogodna powieść o miłości a druga to thriller psychologiczny. W/w książki polecamy do przeczytania.

Udział wzięło 20 osób

Wieszołek Zygryda