Dyskusyjny Klub Książki

Wspomnienia w Herbaciarni Pod Kasztanem

6 listopada 2018 | Autor: Aleksandra Poloczek

05.11.2018 roku – spotkanie wyjazdowe Dyskusyjnego Klubu Książki.

Temat spotkania : Wspomnienia.

Spotkanie DKK odbyło się w” Herbaciarni pod Kasztanem” w filii biblioteki w Raszowej.

Na wstępie omówiłyśmy książkę Ilony Gołębiewskiej „Powrót do starego domu”.

Powieść napisana jest lekkim i sympatycznym stylem, bogata w piękne i niezwykłe opisy natury, miejsca, widoki, krajobrazy starej wsi i jej okolic. Powieść bardzo bogata w wartościowe cytaty. Nazewnictwo rozdziałów oraz podrozdziałów sugerują czytelnikowi pewne fakty bądź też sytuacje, które mają się w tym rozdziale wydarzyć. Książka ta jest słodko-gorzką historią o różnych odcieniach miłości, bezinteresownej przyjaźni, zdradzie, utracie najbliższych osób, wybaczeniu, wsparciu, odkrywaniu sekretów rodzinnych oraz tajemnic sprzed kilkudziesięciu lat. Powieść o realizowaniu własnych pasji i marzeń, radzeniu sobie z traumatycznymi wspomnieniami, a także o zazdrości, zaufaniu, naiwności. Autorka bardzo dobrze opisała zapachy i smaki przyrządzanych potraw, przy czym wszystko ujęła w bardzo lekkim humorze z pozytywną energią. Główna bohaterka Alicja Pniewska – Kubis powraca do swojej przeszłości, swego pochodzenia, dzieciństwa oraz do rodzinnego domu. Powieść niezwykle życiowa, poruszająca trudne zagadnienia, skłaniająca do refleksji oraz zawierająca niejedno cenne przesłanie.

Następnie Pani Jadwiga Kubiak opowiedziała o swoim wyjeździe na Ukrainę.


Wraz z nią wyruszyłyśmy oczami wyobraźni w podróż do Lwowa.

Lwów w okresie przedwojennym był po Krakowie najważniejszym ośrodkiem nauki i kultury. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku .Miasto było dużym ośrodkiem handlowym – leżało na szlaku handlu suknem, bursztynem i towarami orientalnymi. Prawo składu nadane dekretem królewskim spowodowało powstanie klasy bogatego mieszczaństwa. W XVI w utworzono Uniwersytet Lwowski, który szybko przekształcił się w przodujący ośrodek nauki i kultury w ówczesnej Europie.

Lwów dzisiaj to 800 tysięczne miasto, w którym skład narodowościowy to: Ukraińcy ok. 65%, Polacy 6% pozostali to Żydzi, Ormianie i Rosjanie. We Lwowie funkcjonują tylko 3 zakłady: Wytwórnia Wódek i Piwa, Zakłady Produkujące Autobusy i Trolejbusy, Wytwórnia Czekolady. Brak zakładów przemysłowych spowodował,konieczność przeobrażenia Lwowa w miasto turystyczne. Odnawiane są liczne obiekty zabytkowe. Uliczne kawiarenki i restauracje, wygodna baza noclegowa, atrakcyjne ceny, a przede wszystkim niezapomniana atmosfera lwowskiej ulicy powoduje, że we Lwowie czujemy się dobrze i swojsko.

Zwiedziłam też Ławrę Poczajowską Zaśnięcia Bogurodzicy. Ławra Uspieńska w Poczajowie, zwana jest „drugą Częstochową”. To drugi pod względem wielkości na terenie Ukrainy obiekt kultu maryjnego.
Oprócz wymienionych powyżej na wycieczce zwiedzałam wiele innych miejsc znaczących w historii regionu. Wycieczka była bardzo udana. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia kresów wschodnich.

Na zakończenie spotkania zwiedziłyśmy również mieszczące się w tym budynku Muzeum Wiejskie. Ilość oraz różnorodność zgromadzonych eksponatów wzbudziła podziw zwiedzających.

Herbaciarnia ze swoim klimatem idealnie nadaje się na tego typu spotkania, a różnego gatunku herbaty polecane z samowaru przez panią Barbarę Mientus ——przepyszne.

Monika Silarska , Jadwiga Kubiak