STREET WORKOUT w Przyworach

14 września 2018 | Autor: Aleksandra Poloczek

To już chyba ze trzy lata temu wypłynął w rozmowach z młodzieżą temat braku miejsca do aktywnego spędzania  wolnego czasu dla młodych. Młodzież podkreślała, że nie wszyscy są piłkarzami i samo boisko to mało.  Oni bardzo by chcieli mieć street workout bo wbrew obiegowym opiniom wielu młodych zamiast komputera woli ruch.
Skoro młodzi ludzie wiedzą czego chcą konkretnie, postanowiłam im pomóc. W 2016 napisałam projekt żeby pozyskać fundusze na postawienie  poręczy do ćwiczeń.W samej wsi nie było miejsca na postawienie poręczówki, jedyne tereny należące do gminy, gdzie było wystarczająco dużo miejsca, były przy boisku i tam pierwotnie miała stanąć.
Niestety projekt nie otrzymał dofinansowania.  Rok później kolejny, który też przegrał konkurs. W końcu w tym roku, skoro nie udało się pozyskać pieniędzy z zewnątrz, zwróciłam się do Sołtysa i Rady Sołeckiej z pytaniem ile będziemy w stanie wyasygnować z pieniędzy wiejskich deklarując, że po drugie tyle zwrócę się z prośbą do Wójta.
Bezcenne jest to, że młodzi ludzie potrafią konkretnie powiedzieć czego chcą, a nie jak to zwykle bywa tylko narzekać, że nic nie ma.

Dodatkowym bodźcem do ponownej próby pozyskania środków było powstanie obszernego placu zabaw przy szkole na terenie gminnym. Umiejscowienie street workout w tym miejscu pozwoli na korzystanie z niego podczas lekcji wf, pod okiem doświadczonego nauczyciela, który pokaże  jak ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie.
Młodzież wybrała trzy warianty poręczówki w różnych cenach. Totalne minimum żeby dało się cokolwiek poćwiczyć, zestaw optymalny pozwalający już na wykonywanie większości ćwiczeń i zestaw marzenie.  Udało się załatwić finansowanie zestawu optymalnego w cenie 12.498,- zł (cena zawiera koszt sprzętu, transport i montaż) .Wieś wyłożyła 6.000,- resztę, po rozmowie i przedstawieniu pomysłu, kosztów oraz historii realizacji, dołożył Wójt.
Był początek maja.  Street workout miał stanąć do wakacji. Niestety znowu było pod górkę. Ze względu na to, że jest ogromne zapotrzebowanie na elementy stalowe malowane proszkowo, malarnie nie wyrabiają się z terminami i montaż przesuną się na wrzesień.
W końcu po dłuuugich bojach 😉 13 września stanął.
Mnóstwo skręcania, walka z opornym podłożem żeby wykopać pod fundamenty (gruz i beton),  precyzyjne ustawianie i poziomowanie, by w końcu zabetonować konstrukcję nośną.

Po wielomiesięcznych staraniach plus ośmiu godzinach wytężonej pracy stoi.

OD PONIEDZIAŁKU

17 WRZEŚNIA

BĘDZIE  MOŻNA  ĆWICZYĆ

 

Street workout to ćwiczenia o charakterze siłowym, wykonywane przy użyciu elementów zabudowy miejskiej, np. murków, barierek, trzepaków, ławek, latarni itd. albo na specjalnych placach do street workoutu z drążkami, poręczami i drabinkami. Zazwyczaj opierają się na kalistenice.
Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej, w której do treningu wykorzystuje się masę własnego ciała. Jej tradycje sięgają czasów starożytnych.  Najczęściej wykonuje się podciągania, przysiady, brzuszki i wznosy nóg.

Samo określenie street workout (z angielskiego „uliczny trening”) funkcjonuje w popularnym obiegu od około 2009 roku, choć sport ten był znany już wcześniej, głównie w USA i krajach byłego Związku Radzieckiego. W Polsce powstało dotąd ponad 20 grup zrzeszających miłośników tego sportu. Jest to obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina sportu. Z założenia miał to być trening uliczny wykorzystujący infrastrukturę miejską, taką jak słupy, ławeczki, drzewa itp. Wywodzi się z getta, gdzie zwyczajnie ludzi nie było stać na budowę placów treningowych.
Street workout jest dyscypliną, która zastąpiła kalistenikę pod inną nazwą, nadając jej nowy kierunek rozwoju i tempo.
Jest to ideologia, która niesie za sobą zdrowy styl życia.

Kilka linków do stron na których piszą jak ćwiczyć.

https://workout-polska.pl/index.php/artykuly/19-trening/32-jakzaczactrenowacstreetworkout

http://www.paweltrenuje.pl/2016/06/street-workout-dla-zielonych-atwy-plan.html

https://www.budujmase.pl/trening/artykuly/trening-street-workout-dla-poczatkujacych.html

http://arenafitness.pl/jak-cwiczyc-street-workout-gotowy-plan/

https://www.youtube.com/watch?v=I2key28zslI

Aleksandra Poloczek