Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie z ks. prof. Andrzejem Hanichem.

26 kwietnia 2017 | Autor: Aleksandra Poloczek

Filia w Przyworach

Dnia 25.04.2017 roku – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dzisiejsze spotkanie było spotkaniem autorskim z ks .prałatem prof. dr hab. Andrzejem Hanichem, który promował swoją książkę „ Opolszczyzna w wielu smakach”.

Książka zawiera 2200 oryginalnych przepisów kuchni śląskiej. Znalazły się w niej przepisy na przekąski, zupy, potrawy z mąki, dania z drobiu, dziczyzny, wołowiny, ryb, a nawet grzybów czy jajek aż po ciasta, desery, przetwory i nalewki.
Prócz tych przepisów na tradycyjne śląskie kluski czy rolady zawarto też przepisy na dania, które przywieźli po wojnie na Opolszczyznę kresowianie, albo które przez lata do domów zwozili opolanie wyjeżdżający za pracą za granicę czy po prostu podróżujący po świecie.
Ks. prof. Hanich opowiedział o tym jak powstała książka i z kim współpracował. Autor kulinarnej publikacji zapewnił, że każdy z przepisów zawartych w książce, dzięki temu, że poleca go konkretna osoba, jest wypróbowany.

Panie pytały między innymi co skłoniło uczonego zajmującego się historią Śląska do opracowania książki kulinarnej
– odpowiedź księdza : ”…ocalić umiejętności opolskich gospodyń, które przepisy kulinarne mają w głowach i w rękach.”

Na zakończenie Panie zakupiły od autora książkę kucharską wraz z dedykacją.

Następnie odbyła się jeszcze dyskusja, którą przeprowadziła tym razem Pani Łucja Gajda , o wcześniej przygotowanych powieściach.

„Cienie przeszłości” –Edyty Świętek – to powieść bardzo intrygująca z mocno zarysowanymi wątkami kryminalnymi. Niesamowicie wykreowani bohaterowie, rosnące napięcie z każdą stroną. Powieść o poszukiwaniu siebie. O kobiecie pragnącej kochać i być kochaną, o kobiecie, która nie chce brać już udziału w wyścigu szczurów, o kobiecie, która pragnie ułożyć swoje pogmatwane życie na nowo. Książka jest emocjonującym zapisem poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, a amnezja Kariny okazuje się być ciekawym pretekstem do tego, aby zajrzeć w głąb siebie. Każda z nas nosi piętno nieodkrytych tajemnic w swojej historii i ta powieść nam o tym przypomina. Autorka w powieści sięga do tomiku poezji Juliana Tuwima . Jego poezja okaże się kluczem do dawnego życia kobiety. W utworach wielkiego pisarza bohaterka powieści Karina odnajdzie furtkę do dawnego świata. Jej poszukiwania przysporzą czytelnikowi wielu wzruszeń oraz emocji.

„Miód na serce” – Edyty Świętek – to powieść wielowątkowa i wielopokoleniowa. To niezwykle ciepła i zabawna opowieść o tym co w życiu najważniejsze. Jest to również sympatyczna, pełna uczuć i emocji powieść, o tym że miłość ma niejedno imię, ale też o samotności, potrzebie bliskości, o poszukiwaniu bratniej duszy, i o chęci założenia kochającej rodziny. Książka utwierdza czytelnika w tym, że nigdy nie jest „ciągle źle”, ale może potrzeba jeszcze troszkę czasu, cierpliwości, aby było lepiej. Autorka pokazuje przez los swoich bohaterów, że każdy ma swój czas na szczęście, na miłość. Stara się pocieszyć tych, którzy wciąż szukają swojej drugiej połówki, albo zmagają się z jakimś bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, chociażby samotne rodzicielstwo. Może szczęście jest gdzieś bardzo blisko nas, tylko to my go nie dostrzegamy?

Monika Silarska