CARVING – rzeźbienie w warzywach i owocach

5 grudnia 2016 | Autor: Aleksandra Poloczek

Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu.
W krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Według najbardziej popularnej teorii wywodzi się on z Tajlandii. Carving jest tradycyjnym elementem tajskiego święta Loy Krathong i jest uznawany za dziedzictwo narodowe Tajlandii.
W Przyworach 26 listopada mieliśmy okazję zapoznać się z podstawami tej sztuki na warsztatach prowadzonych przez Natalię Czech.

c1
Niezwykle sympatyczna entuzjastka sztuki kulinarnej oraz dekorowania potraw opowiedziała nam o historii carvingu, technikach pracy. Pokazała profesjonalne  narzędzia do rzeźbienia w owocach i warzywach. Przede wszystkim jednak pokazała jak wykonać proste dekoracje przy użyciu zwykłego noża do warzyw. Wszystkie uczestniczki warsztatów mogły wykonać łabędzia z jabłka, dekoracje z rzodkiewek, pora czy tulipana z marchewki.

Od kilkunastu lat carving jest coraz popularniejszy na świecie. Odbywają się zawody krajowe oraz mistrzostwa europy i świata. W tym roku Polacy zdobyli srebrne medale w konkurencjach indywidualnych na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie w Niemczech. Rywalizowali z reprezentacjami z 45 krajów.
Poniżej prace wice mistrzów świata (zdjęcia ze strony carving-art.pl, pod poniższym linkiem artykuł o mistrzostwach
http://www.carving-art.pl/polacy-wsrod-najlepszych-na-swiecieculinary-olimpics-olimpiade-der-koche-ika-2016/)

Aleksandra Poloczek