Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

21 kwietnia 2015, aktualizacja: 10 września 2015 | Autor: Monika Silarska

Temat spotkania „ Z losem można się ścigać, ale przeznaczenia się nie uniknie”
Powieść Danielle Steel „Pegaz” – to porywająca historia o odwadze, przyjaźni, rodzinnych więzach, dramatycznych wojennych wyborach, miłości i budowaniu życia na nowo. Akcja powieści obejmuje pół wieku, dwa kontynenty i dwa pokolenia. Nicolas von Bingen i Alex von Hemmerle, członkowie niemieckiej arystokracji, przyjaźnią się od dzieciństwa. Obaj są wdowcami samotnie wychowującymi dzieci. Nicolas ma dwóch pełnych energii synów, Alex ukochaną nastoletnią córkę. Dni upływają im spokojnie i dostatnio w rozległych bawarskich posiadłościach, które należą do ich rodów od pokoleń. Bogaci i wpływowi, prowadzą światowe życie, a Alex z pasją oddaje się hodowli rasowych koni, które budzą zachwyt w całej Europie. Z dnia na dzień ten uporządkowany świat wali się w gruzy. Wychodzi na jaw pewna tajemnica z przeszłości, która może zaważyć na losach rodziny Nicolasa. Mężczyzna musi porzucić wszystko, co kocha i wraz z synami uciekać z Niemiec ogarniętych nazistowskim szaleństwem. Czy w dalekiej Ameryce uda im się rozpocząć wszystko od nowa? Ich szansą na przetrwanie jest bezcenny dar od Alexa…koń o imieniu Pegaz. Kolejna powieść D. Steel to pasjonująca kronika rodzinna i poruszająca opowieść o nadziei, tragedii i odrodzeniu.
Druga powieść to – „Chata” Williama P.Younga.
Niesamowita, poruszająca, mądra i porywająca powieść o… Bogu i Jego relacjach ze światem, z człowiekiem… z nami. Książka zawiera zapis rozmów i relację ze spotkania głównego bohatera z Bogiem. Bohater powieści – Mack – jest mężczyzną ciężko doświadczonym przez życie, przeżył osobistą tragedię, która go złamała. Jest mu szczególnie trudno uwierzyć w to, że Bóg jest kochającym Ojcem, że jest samą Miłością. Zwątpił w Niego, zamknął się w skorupie bólu i melancholii, pozwolił, by jego życiem zawładnął” Wielki Smutek”. Ta książka zmusza do refleksji i rewizji własnych przekonań dotyczących Boga, dobra i zła, wiary, religii, kościoła. Przemyślenia i refleksje Macka, głównego bohatera, jego dialog z Tatą, pomagają i nam zrozumieć mechanizmy kierujące naszym życiem i postępowaniem. Książka próbuje odpowiedzieć na pytania, które nurtują człowieka od zawsze: dlaczego istnieje cierpienie i jaki jest jego sens, dlaczego Bóg dopuszcza do istnienia tak wiele zła i tragedii, szczególnie w odniesieniu do dzieci.
Trzecia opowiedziana powieść to „Puszczyk „ Jana Grzegorczyka.
 „Puszczyk” – to powieść tajemnicza, spokojna, trochę mroczna, trochę swojska. Fascynujące legendy i baśnie o okolicach Puszczy Noteckiej. W tej powieści morderstwo jest niezwykle zagadkowe, do końca Czytelnik nie wie, kto zabił księdza i razem z głównym bohaterem Stanisławem gubi się w domysłach. Oprócz wątku kryminalnego pojawia się wątek romansowy, bohater ciągle poszukuje prawdziwej miłości. Spokój, którym tchnie powieść jest wynikiem pięknych opisów przyrody i naturalnego biegu świata. Niezależnie od wszystkich zawirowań, jakie targają życiem głównego bohatera, niezmienne są prawa rządzące przyrodą. Natomiast jasne światełko to nadzieja przebijająca przez karty powieści, która mówi, że zawsze, niezależnie od wieku i okoliczności można zmienić swoje życie. Wystarczy odważyć się i każdego dnia pójść o krok dalej… w puszczę.
Następnie kilka Pań opowiedziało o swoim przeznaczeniu.
Na zakończenie jedna z Pań opowiedziała o swojej niedawnej wycieczce do Nowej Zelandii, Australii i Singapuru.
Na dzisiejszym spotkaniu obchodziliśmy 80 urodziny Pani Agnieszki Duda jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego!!!                                                                   10