Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

8 czerwca 2015, aktualizacja: 10 września 2015 | Autor: Monika Silarska

Już od paru lat w czerwcu dzięki uprzejmości i gościnności Państwa Beaty i Rudolfa Malik Panie z DKK, a tym razem i z zaproszonym gościem Janem Grzegorczykiem, mogły spotkać się i porozmawiać o książkach w „Zakątku leśnym”.

Po przywitaniu gościa i Pań z DKK autor  rozpoczął spotkanie od wykonania pieśni „Tylko orły”, śpiewanej na polach lednickich.

Pisarz znany nam przede wszystkim z trylogii przedstawiającej barwne przygody księdza Grosera „Adieu”, „Trufle” i „Cudze pole” dał się nam poznać jako znakomity gawędziarz.. Podkreślił, że ogromne znaczenie dla rozwoju jego pisarstwa miała znajomość z takimi osobowościami jak Roman Brandstaetter, ks. Jan Twardowski, Zenon Laskowik oraz benedyktyn ojciec Karol Meissner. Wieloletnia przyjaźń i literacka współpraca z ojcem Janem Górą, dominikaninem, pisarzem, twórcą „Lednicy 2000” zaowocowała wydaniem kilku książek m.in. „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Ryba to znaczy Chrystus” czy „Skrawek Nieba”. W pięknej scenerii „Zakątka leśnego” wysłuchaliśmy anegdot z życia pisarza oraz refleksji na temat otaczającego nas świata. Opowiedział również o tym, jak zrodziła się postać księdza Grosera – Wacława Olbrycha, księdza pisarza. Poprzez księdza Grosera, jak sam autor powiedział, stracił wielu przyjaciół, ale jeszcze więcej ich zyskał. Autor zachwycił nas również grą na gitarze i pieśniami Okudżawy. Bardzo udane spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora i wspólnym zdjęciem.