Andrzejkowe spotkanie przyjaciół biblioteki

30 listopada 2023, aktualizacja: 5 grudnia 2023 | Autor: Aleksandra Poloczek

30.11.2023r.- popołudnie z najmłodszymi – „Przyjaciółmi biblioteki”

Temat spotkania –„ Andrzejkowe wróżby” 

Tradycja andrzejkowa ma swoje korzenie w kulturze polskiej i związana jest z postacią św. Andrzeja, który był jednym z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa.  Święto obchodzone jest w noc z 29 na 30 listopada, a jego początki sięgają czasów pogańskich obrzędów, związanych z przewidywaniem przyszłości.

Legenda głosi, że św. Andrzej zanim został apostołem  był rybakiem. Mieszkańcy nadmorskich miejscowości modlili się do niego o ochronę podczas trudnych warunków na morzu. Tradycja ta przeniknęła do kultury ludowej ,a obchody andrzejkowe stały się okazją do wróżb i zabaw.

Na dzisiejszym spotkaniu z młodymi czytelnikami także postanowiliśmy kultywować  tradycje andrzejkowe, dlatego też bawiliśmy się w :
*    wylewanie wosku – każdy uczestnik wylewał wosk przez klucz do miski z wodą,  a następnie na podstawie kształtu  odlewu przepowiadaliśmy sobie przyszłość
*  szukanie pary w butach- dzieci włożyły buty do kartonu i próbowały odnaleźć  swoją  „drugą połówkę”. Osoba, której but się trafi jest jego przyszłą miłością.
* wróżby z kart – uczestnicy wybierali karty z różnymi symbolami  i interpretowali je jako   przepowiednie dotyczące przyszłości.

Cele zajęć:
*poznawanie tradycji andrzejkowych
*integracja grupy i wspólna zabawa
*kształtowanie kreatywności i umiejętności współpracy.

Obchody andrzejkowe to barwna tradycja, która łączy w sobie elementy kultu religijnego i ludowego. Choć wróżby andrzejkowe mają charakter zabawy to dla nas stanowiły okazję do mile spędzonego czasu.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za świetną zabawę  i zapraszam na kolejne zajęcia.