Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie DKK ze „Śląskim Kopciuszkiem”

28 listopada 2023, aktualizacja: 5 grudnia 2023 | Autor: Aleksandra Poloczek

28.11.2023r. –Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Temat spotkania : Niezwykła historia Kopciuszka, która wydarzyła się naprawdę”

Omawiana książka: „Śląski Kopciuszek” Gabrieli  Kańtor

Na dzisiejszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, została omówiona  książka autorstwa Gabrieli Kańtor pt. „Śląski Kopciuszek”.

Nieprawdopodobna historia nie tylko Joanny Gryzik, ale również biografia Karla Goduli –  przedsiębiorcy, inwestora, innowatora, który przeżył osobistą tragedię, a mimo to w pewnym sensie dbał o swoich pracowników i ich rodziny. Joanna Gryzik urodziła się w ubogiej rodzinie 29 kwietnia 1842 roku w Porębie, niedaleko Rudy Śląskiej. Ojciec Joasi umiera, gdy dziewczynka  ma zaledwie 3 lata. Owdowiała matka zostaje  bez grosza i bez  perspektyw. Co działo się dalej? Dlaczego dziewczynkę, a potem kobietę nazwano Śląskim Kopciuszkiem? Tego dowiecie się z tej niesamowicie ciekawej i doskonale napisanej książki.

Cała książka jest bajkowa, uwodząca magią, sprawiająca ,że mimo nieszczęścia, jakie w dzieciństwie spotkało Joasię wiele czytelniczek będzie jej zazdrościć przyszłego majątku. Dodatkowym atutem książki  jest  opisana historia Śląska i wplecione w fabułę  ciekawe fakty dotyczące żyjących w tym okresie znanych osób np. rodzina Schonderg, Hans Rudolth.

Gorąco zachęcam do lektury napisanej prostym, łatwym językiem z elementami  „śląskiej godki”. Historia Joasi i człowieka, którego spotkała na swojej drodze jest niczym wyjątkowa bajka. Czy to bajka  z dobrym zakończeniem? Sami się o tym przekonajcie.