Dyskusyjny Klub Książki

DKK – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stańczakiem

8 października 2023 | Autor: Aleksandra Poloczek

03.10.2023 – spotkanie autorskie ze Zbigniewem Stańczakiem

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy zaszczyt gości Pana Zbigniewa Stańczaka – emerytowanego przedsiębiorcę (inżyniera metalurgii), który debiutował literacko w 2004 roku książką pt. „Legendy o Niwkach”. Jest to historia małej osady leśnej, w której autor zamieszkał i która nastraja go do tworzenia kolejnych opowieści na granicy fikcji oraz historii. Kolejną powieścią Pana Zbigniewa jest oparta na faktach „Odyseja Marianny”.

Opowieść o losach osiemnastoletniej dziewczyny, która z małej , biednej, mazowieckiej wsi wyruszyła za swoim ukochanym aż za ocean.

Do zasłyszanych w rodzinie faktów z życia swojej ciotecznej babki, autor dodał nieco swojej wyobraźni. W efekcie otrzymaliśmy zajmującą relację o trudach życia ludzi mieszkających na wsi na przełomie XIX i XX wieku i o ich pragnieniu polepszenia za wszelką cenę swego losu.

W trakcie spotkania Pan Zbigniew zaprezentował nam drzewo genealogiczne swojej rodziny.  sięgające aż 1700 roku, którego sam był twórcą, a które można było podziwiać podczas spotkania w holu naszej biblioteki.

Autor zaczarował wszystkich gości swoją twórczością.

Podczas spotkania uczestnicy zadawali sporo pytań dotyczących twórczości Pana Zbigniewa, a na koniec można było zakupić książki oprawione dedykacją i podpisem autora.

Ewa Fajlert