Dyskusyjny Klub Książki

DKK – spotkanie z Joanną Jax

5 października 2023 | Autor: Aleksandra Poloczek

20.09.2023r.- spotkanie autorskie z Joanną Jax.

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, naszą bibliotekę odwiedziła znakomita autorka powieści historycznych-Joanna Jax, z którą na to spotkanie przyjechał Instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Łukasz Brudnik. Zaproszona została również Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim Monika Silarska.

Joanna Jax urodziła się w Olsztynie, gdzie nadal mieszka i pisze swoje powieści, a jest już ich ok 40. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, przez wiele lat pracowała w branży finansowej. W roku 2014 zadebiutowała powieścią „Dziedzictwo von Becków”, a od 2018 roku zrezygnowała z pracy etatowej na rzecz pisania. Zajmuje się również grafiką komputerową i copywritingiem.

Jest pasjonatką książek historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Literackie fascynacje Joanny Jax są w jej powieściach bardzo widoczne. Powieści olsztynianki cieszą się dużą sympatią czytelników. Jej bohaterki i bohaterowie to często postacie nietuzinkowe, wyzwolone i próbujące ułożyć sobie życie na swój sposób. Stosunek takich starań bywa jednak rożny, niestety tragiczna historia XX wieku w połączeniu z bezlitosną polityką powojennych mocarstw mają ogromny wpływ na losy postaci z książek Joanny Jax.

Głosami czytelników Joanna Jax została wybrana jako finalistka Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur za najbardziej wzruszającą powieść roku 2014. Uhonorowana została także „WawrzynemLiteracką Nagrodą Warmii i Mazur za rok 2016 ( również nagroda czytelników). Jej powieść „Narodziny gniewu” znalazła się wśród dwunastu bestsellerów promowanych w ramach ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL . Autorka, jest wolontariuszką Fundacji dla Rodaka wspierającą Polaków w Kazachstanie.

Spotkanie autorskie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i było przeplatane dużą ilością pytań dotyczących Jej twórczości, ponieważ uczestnicy bardzo dobrze znają powieści.

Na dzisiejsze spotkanie pyszne ciasto za sponsorowała nasza wieloletnia klubowiczka Łucja Gajda, która niedawno obchodziła okrągłą rocznicę urodzin. Z tej też okazji Joanna Jax podarowała Jubilatce swoją najnowszą powieścią, która w dniu dzisiejszym ma swoją premierę pt. „Nadzieja w spiżarni ukryta” oprawioną Jej dedykacją i autografem.

Na zakończenie spotkania można było zakupić książki z dedykacją i autografem pisarki.

Ewa Fajlert