Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie DKK

5 czerwca 2023 | Autor: Aleksandra Poloczek

30.05.2023r.- Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Moderator spotkania – Ewa Fajlert

Temat spotkania – Matka

Omawiana książka- „Wybór matki” Małgorzaty Garkowskiej

Na wstępie moderator spotkania, Ewa Fajlert przeczytała wiersz ks. Jana Twardowskiego z tomiku wierszy pt. „Ja ksiądz wędrujący”- „Mamusia” oraz złożyła życzenia wszystkim obecnym mamom z okazji „Dnia Matki”.

Spotkanie poświęcone było omówieniu książki Małgorzaty Garkowskiej pt. „Wybór matki”.

Michalina ucieka z bombardowanej Warszawy wraz z małą Julka, córką Jana. Tuż po wojnie wraca do rodzinnego Płocka i tu próbuje urządzić się z córka, małoletnim bratem i matką, która w wyniku wypadku częściowo straciła sprawność w ręce. Przyjaciółka Marysia pomogła znaleźć Michalinie pracę w szpitalu.Tam młoda pielęgniarka poznaje doktora Piotra Reichmana.  Wydaje się, że kobieta ułożyła sobie spokojne życie, ale wojenna przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Michalina cały czas usiłuje odnaleźć zaginionego podczas wojny ojca Juli.

Autorka przedstawia nam historię, w której uczucia wypełniają 373 strony. Jest to opowieść o trudach życia z wojna w tle. „Wybór matki” jest obrazem starć na froncie. Ukazuje świat powojennej działalności konspiracyjnej, jak również jest o moralności, etyce oraz walce o dobre dziś i lepsze jutro.

Omawiana na spotkaniu książka jest powieścią o ludziach, którzy przetrwali piekło i wyszli z niego jako osoby o pięknych duszach. W/w książka jest godna polecenia.

Ewa Fajlert